DSCdfdf6122-2.jpg

Jakie buty do biegania?

Od właściwego doboru obuwia zależy komfort, skuteczność, a także bezpieczeństwo joggingu. Jakie buty do biegania w terenie albo po asfalcie wybrać? Jakie czynniki wziąć pod uwagę, poszukując dobrego modelu? Podpowiadamy.

Buty do biegania po asfalcie czy w terenie?

Pierwszą kwestią niezbędną przy wyborze najlepszego obuwia jest jego przeznaczenie. Określ zatem, po jakiej nawierzchni będziesz biegać. Modele przeznaczone do różnych powierzchni charakteryzują się odmienną budową i właściwościami. Aby zatem w pełni wykorzystać ich możliwość, postaw na warianty przeznaczone do konkretnych nawierzchni.

Jeśli preferujesz jogging po twardym podłożu, postaw na sportowe buty do biegania po asfalcie, betonie i ubitych parkowych ścieżkach. Najlepsze modele charakteryzują się dobrą elastycznością i amortyzacją. Obuwie do joggingu po asfalcie ma przewiewne, lekkie cholewki wykonane z materiałów technicznych, które zapewniają optymalną wentylację oraz szybkie schnięcie.

Dobre obuwie trailowe jest z kolei polecane do treningów po wymagających górskich szlakach oraz leśnych ścieżkach. Ich główną zaletą jest odpowiednio zabezpieczona podeszwa zapewniająca właściwą trakcję w każdych warunkach. Najlepsze buty do biegania w terenie są ponadto wyposażone w systemy wspierające poruszanie się po trudnych, skalistych podłożach, a także rozwiązania wspomagające jogging po grząskiej, błotnistej nawierzchni. Często zawierają twarde elementy chroniące palce i stopy podczas uderzeń o korzenie i kamienie. Obuwie tego rodzaju sprawdzi się ponadto podczas nordic walkingu lub niezbyt wymagających wycieczek po obszarach górskich.

Do wyboru masz też buty sportowe do biegania uniwersalne, stanowiące połączenie wymienionych wyżej modeli. Sprawdzą się zarówno w terenie górskim bądź leśnym, jak i na asfalcie i innych twardych nawierzchniach. Są wytrzymałe, ale jednocześnie delikatniejsze niż obuwie trailowe. Nie zabezpieczają również stóp tak dobrze jak one.

Częstotliwość treningu jest bardzo istotna

Kupując dobre obuwie sportowe, weź też pod uwagę częstotliwość treningu. Dla osób początkujących polecanym wyborem są modele bardzo dobrze zamortyzowane i stabilne. W połączeniu z klasycznym dropem wynoszącym 8-12 mm (różnica między wysokością śródstopia a pięty) zapewniają największe bezpieczeństwo i optymalną ochronę przed potencjalnymi kontuzjami i przeciążeniami. Jeśli poszukujesz modelu, który sprawdzi się na długich treningach, postaw na obuwie szersze, gdyż podczas długotrwałego wysiłku stopy mogą zwiększyć swą objętość.

Dobre buty do biegania dostosowane do wagi biegacza

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na dobór najlepszego obuwia jest waga biegacza. Ma ona znaczenie dla amortyzacji. Osoby o wadze do ok. 75 kg nie potrzebują tak dużej amortyzacji jak te ważące ponad 100 kg. Dlatego bardzo istotny jest dobór obuwia sportowego z poziomem amortyzacji odpowiadającym masie biegacza. Zwróć też uwagę na to, że im bardziej jesteś na początku swej przygody z joggingiem, tym większej amortyzacji potrzebujesz, aby zapobiec kontuzjom.

Rodzaj treningu jest ważny

Poszukując idealnej pary obuwia sportowego do treningów na asfalcie albo w terenie, weź pod uwagę typ biegania. Inne modele będą lepsze do codziennego joggingu, a inne do maratonów i innych zawodów dla biegaczy.

Obuwie treningowe jest polecane do codziennego joggingu. To modele zazwyczaj świetnie zamortyzowane, a przy tym niezbyt dynamiczne. Dobre buty do biegania treningowo-startowe są od nich lżejsze, ale jednocześnie zapewniają optymalną amortyzację przy zachowaniu dużej dynamiki. Nadają się doskonale do szybszych treningów. Poradzą sobie też jako obuwie używane na zawodach. Modele startowe są niezwykle lekkie i dynamiczne. Jak sama nazwa wskazuje, są wskazane do zastosowań startowych. Dzięki małej wadze i specjalnej konstrukcji pozwolą poprawić rekordy życiowe.

Jakie buty do biegania? Określ rodzaj stopy

Na wybór odpowiedniego modelu obuwia wpływają w dużej mierze Twoje stopy, a konkretnie biomechanika kroku biegowego. To szczególnie istotny parametr podczas doboru modelu przeznaczonego do poruszania się na asfalcie i innym twardym terenie. Wykonywanie setek, a często tysięcy kroków wpływa na powstanie obciążeń stawu kolanowego i biodrowego, co z kolei może prowadzić do uszkodzeń i kontuzji. Dlatego wiedza na temat własnych stóp jest tak istotna.

Wyróżnia się trzy rodzaje stóp:

  • supinujące, w których staw skokowy odchyla się podczas przeciążenia na zewnątrz,
  • pronujące – w tym rodzaju staw skokowy odchyla się przy przeciążeniach do wewnątrz,
  • neutralne – staw skokowy jest stabilny i nie wykazuje odchyleń.

Stopa supinująca to względnie rzadkie zjawisko, w przeciwieństwie do stopy pronującej. W tym przypadku producenci obuwia stosują specjalne systemy, które stabilizują krok biegowy. Dzięki temu najlepsze buty do biegania niwelują dolegliwości wynikające z powtarzających się, długotrwałych przeciążeń. Sygnałem alarmującym o tym, że potrzebujesz butów zapewniających stosowne wsparcie, mogą być bóle bioder bądź kolan.

W jaki sposób sprawdzić, jaki typ stopy posiadasz? Możesz to zrobić samodzielnie, nagrywając tabletem albo telefonem z poziomu podłogi krok biegowy, a później ocenić, czy występują w nim odchylenia.

Właściwy rozmiar butów do biegania to podstawa

Dobre obuwie sportowe musi być wygodne i zapewniać swobodę ruchu. Na to wpływa w dużej mierze właściwy dobór modelu do szerokości i długości stóp. Zdawałoby się, że to kwestia oczywista, ale w praktyce okazuje się, że niekoniecznie. Najlepsze obuwie do joggingu to, wbrew pozorom, nie to odpowiadające numerowi noszonemu na co dzień, ale nieco większe. Zaleca się, aby ich długość była przynajmniej o 0,5 cm większa niż długość stopy. Jeśli jednak zamierzasz prowadzić długie treningi po urozmaiconym terenie, postaw na model o przynajmniej 1 cm większy niż długość stopy. W ten sposób zabezpieczysz paznokcie przed bolesnymi i nieestetycznymi uszkodzeniami, do których może łatwo dojść podczas intensywnego zbiegania czy podbiegania.